Dnes je
nadp_sk_task.gif, 16 kB

Stránky o mé práci na ZŠ Fr. Kupky v Dobrušce - výtvarné výchově, výstavách a všeličem jiném

Poslední aktualizace

(první je měsíc)

ŽIVOTOPIS FRANTIŠKA KUPKY

kupka_frantisek.gif, 9 kB František Kupka se narodil 23. září 1871 jako nejstarší z pěti dětí notářského úředníka Václava Kupky v domě čp. 29 v Opočně. Na podzim roku 1872 přijal jeho otec místo obecního tajemníka v Dobrušce. Tak se třináctiměsíční František Kupka stěhuje s rodiči do Dobrušky.

Po skončení školní docházky jej dal otec učit u mistra Josefa Šišky sedlářskému řemeslu. František se však více než výrobě postrojů věnoval tužce a malířskému štětci. Maloval štítky, c. k. orlíčky na poštovní vozy, tácky. Z této doby pochází malovaný štít s obrázkem koně v parádním postroji, s nápisem "J. Šiška hotovitel všech druhů postrojů na koně". Tři roky strávil František u mistra Šišky a přes všechny neúspěchy v řemesle se 16. června 1887 vyučil.

Svému řemeslu se však nevěnoval. Maloval ve svém malém ateliéru různé obrazy. Továrník Josef Archleb, podpůrce všeho ušlechtilého a krásného, poznal již tehdy v pokusech šestnáctiletého chlapce skrytý talent. Stal se jeho příznivcem a podporovatelem. Archlebova přímluva a nakonec i souhlas otce se staly osudovým mezníkem. František se začal učit malířem. Nejprve u Aloise Studničky, ředitele řemeslnické školy v Jaroměři, který jej připravil ke zkoušce na Akademii výtvarných umění v Praze. Po třech letech pražského studia zakotvil ve Vídni. V roce 1895 odjíždí jako stipendista do Paříže a nakonec se trvale usazuje v Puteaux. V době první světové války pomáhal organizovat československé legie ve Francii. V roce 1920 se v Praze seznámil s bohatým průmyslníkem Jindřichem Waldesem, který se stal jeho mecenášem a předním sběratelem. František Kupka zemřel v Puteaux u Paříže 24. června 1957.

Celé dílo Fratiška Kupky se do své konečné podoby utvářelo od prvopočátečního popisného realismu přes vlivy doznívajících malířských tendencí a směrů až ke konečnému vyústění do abstrakce. Samotná abstraktní tvorba Františka Kupky měla svůj specifický vývoj a zákonitosti. Šlo zde o rozvinutí dvou základních témat, pohybu v kruhu a pohybů svislých. Až do roku 1930 byly základem jeho nefigurativních obrazů realistické podklady. Závěrečné období Kupkovy abstrakce, tzv. čisté formy, čerpá ze zkušeností let minulých. Důležitou úlohu také sehrál Kupkův vztah k hudbě, vedoucí k založení výtvarného směru - orfismu. František Kupka byl i grafikem - ilustrátorem. Svým dílem se nesmazatelně zapsal do dějin české i světové grafické tvorby.

Díla Františka Kupky byla vystavována na mnoha výstavách u nás i v zahraničí. Dosud největší přehlídkou jeho tvorby byla výstava v Japonsku v roce 1994. V roce 1998 byla uskutečněna poslední rozsáhlá domácí výstava v Národní galerii v Praze. V současné době je otevřena expozice Kupkových obrazů ze sbírky Medy Mládkové v pražských Sovových mlýnech.

Zdroj: muzeum Dobruška

Tolik krátce ze života Františka Kupky. Pokud máte zájem o podrobnější informace, navštivte zde uvedené odkazy, dozvíte se spoustu zajímavostí. Časem zpracuji ještě obrazový materiál, mapující Kupkovo dílo. Odhaduji to ale na dlouhé zimní večery :-).

  • odkaz - František Kupka: Dobrovolná vyhnanství (CS-magazín)
  • odkaz - Seminární práce o Františku Kupkovi - autor Radovan Fišer
  • odkaz - Geniální malíř vizí František KUPKA (BARAKA)
  • odkaz - Světlo v obrazech Františka Kupky (stránky čtvrtletníku SVĚTLO)
  • odkaz - František Kupka - úvaha o výtvarném umění aneb jak to začalo s abstraktní malbou (Radio Praha)

A ještě jedna zajímavůstka pro zpestření: Logo vzniklo náhodou

KIN_silverm.gif, 6 kB Firemní značka a ochranná známka KIN - Girl, dívka, která má na místě oka patentní knoflík, vznikla v souvislosti s reklamní kampaní ve Spojených státech v roce 1912. Jako v případě mnoha jiných vynikajících reklamních nápadů, tak i v tomto, pomohla ke vzniku světoznámého loga na svět náhoda. Když se Jindřich Waldes plavil do Ameriky, seznámil se na palubě zaoceánské lodi s příjemnou mladou dívkou Elisabeth Coyensovou. Jednoho dne se cestující společnost bavila v lodním baru a Elisabeth dostala v dobrém rozmaru nápad, přiložit si k levému oku místo monoklu reklamní vzorek mnohonásobně zvětšeného spínacího knoflíku. Pro Waldese se stal tento rozpustilý kousek okamžitou inspirací. Pohotově zhotovil fotografie dívky s patentkou na místě oka, podle nichž pak jeho přátelé - malíři František Kupka a Vojtěch Preissig - přetvořili žert „Miss KIN“ v nové logo Waldesovy firmy...

(Originál článku byl uveřejněn ve čtrnáctideníku NOVINY PRAHY 10 Ročník 2002 / Vydání 18)

Dívka na logu firmy KOH-I-NOOR a.s. měnila účes podle dobové módy. Tuším, že to bylo asi pětkrát. :-)

kupka_m.gif, 2 kB Autorem karikatury Františka Kupky je ilustrátor, designér a konstruktér Miroslav Šmíd. Pokud Vás zaujala, podívejte se i na jiné karikatury slavných na serveru V Plzni.

Malá technická: pokud sháníte literaturu o Františku Kupkovi, podívejte se na stránky Národní knihovny ČR. V databázi najdete spoustu zajímavých a užitečných informací (nejen o Kupkovi :-)).

Můžete se také podívat na fotografie z výstavy dětských prací inspirovaných dílem Františka Kupky, nebo nasát trochu malířské atmosféry z fotografií zachycujících vznik podařených dílek.

[CNW:Counter]
Valid HTML 4.01! Valid CSS!