Dnes je
nadp_sk_task.gif, 16 kB

Stránky o mé práci na ZŠ Fr. Kupky v Dobrušce - výtvarné výchově, výstavách a všeličem jiném

Poslední aktualizace

(první je měsíc)

POMŮCKY

Tak tady je seznam pomůcek, kterými je dobré se vyzbrojit na výtvarnou výchovu, aby na materiálu draze zakoupeném neprofitovaly firmy jako Rund, Marius Pedersen (pro neznalé - firmy zajišťující svoz domovního odpadu) apod., nýbrž aby malý umělec vytvořil hodnoty, které, při troše dobré vůle, budou těšit ještě několik generací následujících.

Vězte, že neušetříte, domníváte-li se, že levně nakoupíte vybavený penál či školní tašku v ultrasupermegagigamarketu. Obvykle bývá toto zboží nevalné kvality a slušnou práci z tohoto materiálu by neodvedl ani David Coperfield, natož malý umělec, byť převelice šikovný. Sežeňte tedy dětský kufřík či pevnou krabici od bot (aby se neotevřela, použijte na převázání prádlovou gumu) a začneme.

Temperové barvy
české výroby, nejlépe značky KOOH-I-NOOR Hardtmuth (hledejte v nabídce "ART"). Stačí základní barvy. Pokud jedna barva dojde, dá se dokoupit zvlášť jednotlivá tuba. Když je originální krabička zničená a máte spoustu zbytků, využijte obdélníkovou krabičku třeba od rostlinného másla "Flora". Tubičky do ní uložíte a je pořádek.
Vodové barvy
české výroby, nejlépe značky KOOH-I-NOOR Hardtmuth, v obdélníkové krabičce. Nekupujte barvičky anilínové.
Voskové pastely
české výroby, nejlépe značky KOOH-I-NOOR Hardtmuth, je na nich kočka, pták nebo jsou zebrované. Nezaměňujte s olejovými křídami, progressy apod. Jsou to úplně jiné materiály.
Pastelky
nejlepší opět značky KOOH-I-NOOR Hardtmuth. Děti obvykle vědí, které pastelky slušně malují, takže výběr je dobré ponechat na nich. Výjimka potvrzuje pravidlo a můžete se setkat i s pastelkami mizernými. Řiďte se značkou, nenechte se zlákat nízkou cenou, líbivým obrázkem na obalu, či slibováním nelámavosti apod.
Tužka č. 1
běžně používaná a sehnatelná měkká tužka. Nedělá rýhy po papíře a dá se slušně gumovat plastickou gumou. Ještě lepší je tužka č. 6B - pokud ji seženete.
Plastická guma
nenechte se zmást některými neznalými prodejci a nápisy "plastic" apod. Plastická guma se prodává v malé krabičce. Uvnitř je v papíru zabalená šedomodrá hmota tvárná jako plastelína. Stojí přibližně 7 Kč. To je to pravá. Gumuje i rudku, uhel i suché křídy. Při gumování neničí a nešpiní povrch papíru.
Štětce
ploché na temperové barvy a kulaté na barvy vodové. Alespoň 2 různé síly od každého druhu.
Herkules
akrylátové lepidlo, velmi výhodné pro potřeby výtvarné výchovy a pracovních činností. Nesmrdí, je vodou ředitelné a dá se vyprat. Lepí spoustu materiálů - papír, dřevo, látku, polystyrén, mikroténové sáčky apod. Navíc se dá s úspěchem přimíchávat do barev a nemusí se kupovat dražší akrylátové barvy.
Nůžky
především je potřeba koupit nůžky, které stříhají! Při koupi nůžek doporučuji vzít s sebou do obchodu staré noviny a zkusit si s nůžkami vlastnoručně zastříhat. A zkusit stříhat i podle písmenek a čáry. Některé nůžky totiž nestříhají - obzvlášť ty levné. Důležitý je tvar nůžek - existují i nůžky pro leváky. Na to je potřeba pamatovat. Zkuste si obrátit nůžky na druhou stranu a zjistíte proč.
Ořezávátko
těžko říct, které je nejlepší. V každém případě je dobré vzít si s sebou do obchodu svoji tužku a požádat prodavačku, aby před vámi škrabátko vyzkoušela. Spousta škrabátek totiž škrabe velice mizerně.
Velká tvrdá fólie
ta na psaní. Je dobrá na ukládání všelijakých rozstříhaných dílů, náčrtků a rozpracovaných skládaček. Ušetří spoustu nervů se skládáním a hledáním.
Sklenička s víčkem
od přesnídávky, majolky apod. Víčko je důležité. Sklenička se dá zavřít a při přenášení a pohybu po třídě se z velké části zamezí vyplaveným taškám a politým mikinám. Zcela nevhodné jsou kelímky od jogurtů. Většinou už při druhém vytažení z kufříku či krabice prasknou a jsou nepoužitelné.
Hadr
důležité je, aby sál vodu. Třeba kus starého prostěradla (ne lněného - špatně saje), rozstříhané staré tričko, košile, stará utěrka. Hodí se i papír na okna. Záclony a stará silonová zástěra po prababičce jsou úplně k ničemu.
Igelit na lavici
kus starého ubrusu či rozstřižený velký a pevný igelitový sáček. Pozor na potištěné igelitky. Tisk se rád chytá na vyráběné dílko a kazí výsledný efekt.
Noviny
alespoň troje a černobílé. Nevhodné jsou reklamní letáky. Obvykle při namočení velmi rychle barví a znehodnotí i pěknou práci
Zástěra
úplně stačí stará košile nebo tričko z hrabáku.
Kolíčky
lepší jsou plastové než dřevěné. Dřevěné se mohou při scvaknutí k výrobku přilepit a nejdou rozdělat. Plastové kolíčky jdou při troše šikovnosti odmočit a oškrabat. Dobré je mít 6 - 8 kusů.
Špejle
obyčejné dřevěné, stačí 6 kusů. Podle potřeby se průběžně doplní. Lepí se s nimi, kreslí tuší apod.
Kancelářské gumičky
balíček, ve kterém jsou různé velikosti.
Provázek
nejlépe z přírodních materiálů - bavlněný, konopný, lněný, příp. sisál. Méně vhodný je provázek umělý - většinou se pozná podle toho, že je barevný.
Šicí nit
kus bílé a černé namotané na kousku přeloženého papíru, nejlépe v malé krabičce od kosmetického krému.
Jehla
ani velká, ani malá, akorát. Důležité je, aby šla dobře navléknout niť do ouška, nejlépe v malé krabičce od kosmetického krému.
Špendlíky
několik obyčejných špendlíků, nejlépe v malé krabičce od kosmetického krému (pořád se jedná o tu stejnou krabičku).
Svíčka
úplně obyčejná bílá. Velmi dobře se dá využít při "škrabačkách", voskových batikách apod.
Mikrotenový sáček
stačí 2 kusy - na ukládání drobností, palety a pod.
Paleta
plastová, dřevěná, dobrou službu splní i krabička od nanukáče, polystyrénový či plastový tácek od masa (podotýkám, že řádně umytý).

Seznam pomůcek (bez podrobností) ve formátu .pdf (45 kB) k uložení či vytištění Seznam pomůcek ke stažení či vytištění.

STUPNICE TVRDOSTI GRAFITOVÝCH TUŽEK

Označení stupňů tvrdosti pomocí kombinace písmen a číslic je mezinárodně uznávané a srovnatelné. Číslicové označení nemusí být srovnatelné mezi jednotlivými výrobci a proto nemusí vzájemně odpovídat. Označení kvalitních tužek obsahuje vždy kombinaci čísla a písmena, obyčejná kvalita obsahuje pouze čísla. S velikostí číslice se zvyšuje základní vlastnost.

Nejměkčí tuha je 8B (9B už je přírodní grafit), nejtvrdší tuha je 10H.

velmi tvrdé H
(Hard - tvrdý)
střední F
(Firm - pevný)
nebo
kombinace H a B
měkké B
(Black - černý)
kvalitní obyčejné kvalitní obyčejné kvalitní obyčejné
10H   F 3 B 2 1/4
9H 9 HB 2 1/2 2B 2
8H 8     3B 1 1/2
7H 7     4B 1
6H 6     5B 0
5H 5 1/2     6B 00
4H 5     7B  
3H 4 1/2     8B  
2H 4     9B  
H 3 1/2        
[CNW:Counter]
Valid HTML 4.01! Valid CSS!